sobota, 17 kwietnia 2010

Sztandar czy Statut?


Dwie świętości.

Sztandary, symbole idei „ Bóg ,Honor, Ojczyzna”, świadkowie nie tylko chwalebnych czynów, znaki pod którymi gromadzono się, stanowią dzisiaj oprawę uroczystości państwowych, religijnych, lokalnych szkolnych.
Sztandary szkolne zawsze obecne podczas ceremonii zaślubin uczniów ze szkołą, nadają mony emocjonalny wyraz szczególnie w momencie składania przyrzeczeń, przysięgi na progu kariery a także w chwili pożegnania.
W myśl tradycji szkolnej kontynuowany jest ten ceremoniał na każdym etapie rozpoczynania kariery szkolnej ucznia, oraz w chwili rozstania.

Składając przyrzeczenie uczniowie, studenci wypowiadają słowa przysięgi zawierające wzniosłe maksymy, złożone z pięknych słów, towarzyszą tef chwili wzruszające akcenty takt werbli, melodia hymnu, postawa na baczność, powaga twarzy, odświętność strojów wszystko tworzy atmosferę zapadającą w serce.

„Ślubuję być dobrym i solidnym uczniem, dbać o dobre imię klasy i szkoły, nie sprawiać przykrości rodzicom i wychowawcom, dostarczać im jak najwięcej powodów do zadowolenia, robić wszystko, by wyrosnąć na dobrego i mądrego człowieka.” oto tekst dla pierwszaków w szkole podstawowej–
„ …dochować tradycji, wierności liceum i zasadom. Ślubuję!? - taki gromki okrzyk rozległ się Liceum … szkole jednej z najstarszych w Polsce i jedną z lepszych w naszym mieście.
Gimnazjum , ślubuję:
”- przyjmować darowaną mi wiedzę, utrwalać ją i poszerzać tak, aby zwielokrotniła moją wartość i pozwoliła bez lęku pokonywać kolejne stopnie edukacji,
- współtworzyć i szanować tradycje mojej szkoły, głosić jej dobre imię, gdziekolwiek mnie los zaprowadzi,
- pielęgnować w sercu wartości, takie jak pracowitość, patriotyzm i humanitaryzm, jakimi zasłynęła w świecie patronka naszej szkoły,
- tak w szkole, jak i poza nią zachowywać się w sposób uczciwy, godny, nieprzynoszący ujmy imieniu ucznia, obywatela, Polaka,
- zaufać nauczycielom, jako tym, którzy niosą wiedzę, uczą rozumieć świat i pomagają wybrać najwłaściwszą z dróg wiodących w przyszłość,
- pomagać słabszym, pokrzywdzonym przez los kolegom, mieć odwagę realizować własne marzenia.”
„Ślubujemy nie odurzać się”. Studenci politechniki ślubowali podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego, że będą się powstrzymywać od zażywania środków odurzających. To nowość w rocie ślubowania.

Ślubowanie szkolne są wzniosłe ale intencyjne, bez powołania się na ściśle określone źródło, autorzy definiują treści indywidualnie, kładąc nacisk na ważne treści, zasady, ale dotkliwie pomijając respektowanie prawa. Zainteresowanie dotrzymaniem słowom roty kończy się wraz z uroczystością. Na ogół nie wraca się do zobowiązania, nie dokonuje się refleksji nad słowami poręczonymi własnym honorem. Kiedy absolwenci odchodzą ze szkoły, uczelni składają kolejny raz słowa ślubowania i znowu zaciągają honorowy kredyt a spłata staje się prywatną sprawą uczestnika w jego życiu.. I tak biegnie ta tradycja w patosie, kadzidle napuszonych uroczystości.

Rota nie zawiera odwołania się do dokumentu szkolnego, zawierającego prawa ucznia, obowiązki, jakim jest statut czyli szkolna konstytucja.
Sięgnięcie do statutu wskazuje uczniowi, że w szkole prawa są spisane, dostaje wskazanie gdzie ich może szukać, gdzie określono jego obowiązki, kto jest autorem postanowień, nie ktoś nieznany ale społeczność szkolna : nauczyciele, uczniowie oraz rodzice, bo projekt był opracowany z udziałem uczniów, rodziców, opiniowany i uroczyście uchwalony.
Ten dzień, jako dzień konstytucji szkolnej może znaleźć się w kalendarzu uroczystości aby, mieć sposobność do refleksji zgłębienia, zgłoszenia projektu poprawek, zmian

W dorosłym życiu gdy zawierane są małżeństwa, podczas rekruckiej przysięgi, nominacji w wojsku, przy obejmowaniu mandatu radnego posła senatora, najwyższych funkcji państwowych, pojawiają się odwołania do Pisma Świętego, Konstytucji - symbole prawa pieczętujące gotowość dotrzymania zobowiązań wobec siebie państwa, narodu.
Dawane sobie wzajemnie zobowiązania, przyjmowanie godności odbywa się pod presją odpowiedzialności wobec praw boskich, społecznych.

Nie ujmując piękna uroczystości ślubowania uczniów na sztandar bezsprzecznie wydaje się bardziej pożyteczna przysięga na statut a więc konkretne normy, zasady określające porządek w szkole, pozycje ucznia wobec prawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz